Likwidacja gniazd os i szerszeni znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie domów to konieczność, z uwagi na ryzyko użądleń zagrażających życiu lub zdrowiu. Poza tym obecność tych uciążliwych owadów zakłóca także spokój wypoczynku na tarasie lub na balkonie.

Co zrobić w przypadku zaobserwowania gniazda os i szerszeni?

Samodzielna likwidacja gniazd os i szerszeni to duże ryzyko. Przede wszystkim są to owady broniące swojego gniazda, terytorialne, dlatego nawet szerszenie, z natury mniej skore do agresji, w jego pobliżu zaatakują. Dodatkowo szerszenie są w stanie pluć jadem na odległość. Wyczuwają oko swojego przeciwnika i precyzyjnie strzykają w tę stronę zawartością żądła. Powoduje to bolesne podrażnienie.

Nie ma także co liczyć na interwencję straży pożarnej. Od 2009 roku panują jasno określone zasady, w myśl których służby publiczne usuwają gniazda owadów tylko wówczas, kiedy są zlokalizowane na budynkach użyteczności publicznej, takich jak przedszkola, szkoły, przychodnie. Inna możliwość to bezpośrednie zagrożenie życia ludzi. Trudno jednak samą obecność owadów i gniazdo usytuowane na przykład w altance w ogrodzie za takie uznać.

Z tego powodu likwidację gniazd os i szerszeni koniecznie należy powierzyć profesjonalistom. Przede wszystkim wówczas ma się pewność skuteczności. Specjalistyczna firma jest również w stanie przeciwdziałać odbudowaniu się kolonii błonkoskrzydłych. Cena takiej usługi związana jest głównie z trudnością dostępu do danego miejsca oraz ilością koniecznych środków owadobójczych.

Działania przeprowadzane przez profesjonalne firmy

Firmy specjalizujące się w likwidacji os i szerszeni podejmują się wielu różnorodnych działań. Za każdym razem są one dostosowane do okoliczności, takich, jak chociażby wielkość gniazda i bliskość ludzi.

Opryski stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, w których znajduje się gniazdo owadów. Opryski polegają na zastosowaniu środków owadobójczych. Osy i szerszenie zlizują ten preparat, przez co dochodzi do uszkodzenia ich układu nerwowego. W przypadku niektórych środków wystarczy, że owad na nim usiądzie i dochodzi do jego paraliżu. Podobnie działa żelowanie, jednak wówczas nanosi się punktowo atrakcyjny dla owadów żel.

Gazowanie jest sposobem bardzo skutecznym, ale przy tym również inwazyjnym. Na danym obszarze rozstawia się świece dymne, które powodują uduszenie os i szerszeni. Jednak wówczas gazowane pomieszczenie musi pozostać puste na co najmniej jedną dobę, dlatego jest to dość uciążliwe.

Zamgławianie termiczne jest kolejną metodą o bardzo wysokiej skuteczności. Jego jedynym minusem jest konieczność przeprowadzania go w pomieszczeniach, w których nie znajdują się ludzie. Przez co najmniej 4 godziny nie można wchodzić do środka. Ze względu na to, że gniazda os i szerszeni znajdują się najczęściej w miejscach nieużywanych na co dzień, takich jak strychy, użycie zamgławiaczy jest bardzo efektywne.

Zamgławianie ULV stanowi jeszcze wyższy poziom skuteczności. Polega na mieszaniu wody z substancjami owadobójczymi, dzięki czemu po użyciu rozpylacza uzyskuje się zimną mgłę. Skuteczność polega na możliwości dostania się środka do wielu miejsc, nawet trudnodostępnych, dlatego owady z pewnością się z nią zetkną i podziała to skutecznie.

Pułapki mają zastosowanie, kiedy nie wiadomo dokładnie, jaki gatunek owada stanowi zagrożenie. To istotne również, aby ocenić moment cyklu życiowego owada i wiedzieć, czy w ogóle i kiedy działanie należy powtórzyć. Pułapki działają pomocniczo, nie są sposobem na likwidację problemu.

Firmy zajmujące się likwidacją gniazd os i szerszeni przede wszystkim doskonale znają się na swojej pracy. Dlatego pracownicy mają specjalne kombinezony oraz okulary ochronne, chroniące najbardziej wrażliwe części ciała przed użądleniem. Przydaje się dodatkowy sprzęt, taki jak podnośnik, jeżeli gniazdo jest usytuowane na przykład na drzewie w ogrodzie.

Czy można zabezpieczyć się przed powrotem owadów?

Przed powrotem owadów najlepiej jest się zabezpieczyć poprzez osłonięcie potencjalnych miejsc, w których mogą one zamieszkać. Na przykład uszczelniając strych, zabijając dziury przy dachu etc. Niedokładne lub nieprawidłowe usunięcie owadów doprowadzić może do ewoluowania problemu. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach usuwają całą pozostałość gniazda oraz stosują preparat, który działa odstraszająco na błonkoskrzydłe.

Poszukiwanie gniazd owadów najlepiej jest rozpocząć w maju, ponieważ to wtedy zaczyna się ich aktywność. Usuwanie gniazda najlepiej jest przeprowadzić zimą. Wówczas jest ono puste, ponieważ królowa gniazduje poza nim. Wówczas to działanie jest najbardziej efektywne. Oczywiście tego typu działanie przeprowadza się również latem.

Szerszenie na swoje gniazda wybierają miejsca ciepłe, a przy tym suche. Często bytują przy kominach, w przewodach wentylacyjnych oraz zakamarkach w ścianach. Dlatego trzeba je przeglądać na bieżąco i również często naprawiać wszelkie uszkodzenia. Na przewody wentylacyjne dobrze jest założyć specjalne siatki.

Jako zapobieganie budowaniu gniazd przez owady zastosować można metody naturalne. Pomaga rozwieszenie suszonej lawendy, melisy oraz czosnku.

Samodzielne usuwanie gniazd owadów wymaga z pewnością zatroszczenia się o to, co zrobić z już zdjętym gniazdem – wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia. Warto także być przygotowanym na to, że dostęp do gniazda może być utrudniony, może być ono zlokalizowane bardzo wysoko. Wówczas wykorzystać należy specjalistyczny sprzęt, którego nie ma na wyposażeniu gospodarstwa domowego. Im jest cieplej, tym w gnieździe więcej jest owadów i są one również bardziej pobudzone. Na rynku są dostępne oczywiście preparaty służące do usuwania gniazd i odstraszania owadów. Ich działanie nie jest jednak kompleksowe, w związku z czym nie likwidują na stałe problemu, wręcz przeciwnie – działać mogą drażniąco.

W przypadku zaobserwowania gniazda owadów konieczne jest skontaktowanie się z fachową firmą w okolicy, która świadczy usługi ich usuwania. To jedyna gwarancja, że operacja zostanie przeprowadzona bez narażenia lokatorów domu i sąsiadów. Dodatkowo nie zostanie naruszona konstrukcja budynku.